
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 12.5 mm |
| Length | 18 mm |
| Width | 7.0104 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 305 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 12.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Contact Plating | Tin |
| Lead/Base Style | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Schedule B | 8532250020 |
Stock: 822
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15926
Ext.Price$0.15926
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15926 | $0.15926 |
| 10 | $0.14109 | $1.41090 |
| 50 | $0.12499 | $6.24950 |
| 100 | $0.11445 | $11.44500 |
| 500 | $0.10480 | $52.40000 |
| 1000 | $0.09596 | $95.96000 |
| 3000 | $0.08787 | $263.61000 |
| 5000 | $0.08046 | $402.30000 |
